piękny dom pieniądze na niego

Ceny mieszkań w Polsce od wielu już lat utrzymują się na wysokim poziomie. Kwota jaką trzeba zapłacić za metr kwadratowy mieszkania zwykle jest kilkukrotnie wyższa niż miesięczna pensja przeciętnj młodej osoby w Polsce. Wielu młodych ludzi chciałoby jak najszybciej osiągnąć stabilizację, jednak nie mają oni szans na to, aby kupić mieszkanie za gotówkę. Przyjrzyjmy się więc temu, jakie są sposoby na zakup mieszkania.

Zakup mieszkania na kredyt

Zdecydowana większość młodych osób kupuje obecnie mieszkania na kredyt hipoteczny. Aby to w ogóle mogło się zdarzyć muszę oni wykazać się zdolnością kredytową. To właśnie z tego względu mieszkania zazwyczaj kupują na kredyt osoby, które są co najmniej kilka lat po ukończeniu studiów. Aby mieć zdolność kredytową trzeba odłożyć pieniądze na wkład własny oraz zadbać o stabilną sytuację zawodową. Banki najlepiej widzą te osoby, które od kilku lat pracują w danym miejscu i mają umowę na czas nieokreślony.

Bardzo ważny jest też poziom zarobków. Osoba która zarabia minimalną płacę krajową i chciałaby w pojedynkę wziąć kredyt z pewnością spotka się z odmową banku.
Zakup pierwszego mieszkania na kredyt z reguły jest dobrym rozwiązaniem. Młodzi ludzie szybko awansują, mają lepsze zarobki i często udaje im się spłacić kredyt wcześniej.

Oszczędzanie na zakup mieszkania dzięki pracy za granicą

Nie jest na nikogo tajemnicą, że płacę na zachodzie Europy oraz w krajach skandynawskich są dużo wyższe niż w Polsce. To właśnie dlatego wielu młodych ludzi wyjeżdża do pracy za granicę aby w możliwie krótkim czasie odłożyć pieniądze na zakup mieszkania w Polsce. Choć często wykonują oni proste prace fizyczne to i tak udaje im się osiągać wysokie zarobki. Jeśli do pracy za granicą wyjedzie para młodych osób to zwykle potrzebują 3,4 lat aby odłożyć pieniądze, za które później kupią mieszkanie w Polsce bez konieczności zaciągania kredytu.

Obniżenie oczekiwań i zakup tańszego lokalu

Osoby które nie mają zdolności kredytowej ani możliwości wyjazdu za granicę, muszę szukać innych sposobów na zakup wymarzonego lokalu. W tej sytuacji wskazane jest aby obniżyć swoje oczekiwania i kupić lokal znacznie tańszy. Można to osiągnąć kupując mieszkanie mniejsze, znajdujące się na tańszych kondygnacjach a więc na parterze czy na poddaszu oraz wybierając mieszkanie w mniej dogodnej lokalizacji czyli na peryferiach miast.

Pewnym sposobem na oszczędności jest także kupienie tańszego mieszkania na rynku wtórnym, przeznaczonego do generalnego remontu. Inna możliwość zakupu tańszego lokalu to przystąpienie do przetargu, który jest organizowany przez spółdzielnię mieszkaniową albo przez komornika.